Kısa çalışma ödeneğinde çok çarpıcı rakam!

Kısa çalışma ödeneğinde çok çarpıcı rakam!

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan bugün paylaşılan rakamlara göre 2005-2020 tarihleri arasında başvuran 350 bin kişi kısa çalışma ödeneğinden faydalandı. Corona virüsü sebebiyle yapılan başvurular arasından 700 bin kişi kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanırken 2 milyondan fazla vatandaş için ise başvuru yapıldı. Yani 15 yılda kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan çalışanın iki katı daha fazla çalışan son 3 haftada kısa çalışma ödeneği almaya hak kazandı.

37
0
PAYLAŞ

Eylül 2005 tarihinden 31 Mart 2020 tarihine kadar 350 bin 958 kişi kısa çalışma ödeneği almaya hak kazandı. 23 Mart tarihinde corona virüsünden kaynaklı olarak kısa çalışma başvuruları alınmaya başlanmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün yaptığı açıklamada bugüne kadar 200 binden fazla firmanın 2 milyondan fazla çalışan için kısa çalışma ödeneğine başvurduğunu açıklamıştı. Söz konusu başvurularının 700 bininin onaylandığı ifade edilmişti. Kısa çalışma ödeneği için müfettişlerin iki aylık bir inceleme süresi bulunuyor. Yani 15 yılda kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan çalışanın iki katı daha fazla çalışan 23 Mart’tan bu yana kısa çalışma ödeneği almaya hak kazandı.

SENDİKALARDAN ÜCRETSİZ İZNE TEŞVİK ELEŞTİRİSİ

Öte yandan yapılan yeni bir düzenleme ile işten çıkarma üç ay boyunca yasaklandı. Bu üç ay süre boyunca kısa çalışma ödeneği çıkmayan veya şirketi başvurmayan ama ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara devlet günde 39 TL ücret verecek. Bu düzenleme sendikalar tarafından ücretsiz izne çıkarmaları meşru kılacağı gerekçesiyle sert bir şekilde eleştiriliyor.

9 YILDA 450 MİLYON TL

15 yılda kısa çalışma ödeneği hak eden kişilere toplam 450 milyon TL ödeme yapılmıştı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK