İran’da COVID-19’la mücadelede ‘bölgesel renk’ uygulaması

İran’da COVID-19’la mücadelede ‘bölgesel renk’ uygulaması

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, koronavirüsle (COVID-19) mücadele kapsamında sosyal sınırlamaların uygulanmasıyla ilgili "beyaz", "sarı" ve "kırmızı" bölge uygulamasına geçileceğini söyledi.

33
0
PAYLAŞ

İran devlet televizyonuna göre, Cumhurbaşkanı Ruhani, başkent Tahran’da düzenlenen ve başkanlık ettiği “Koronavirüs ile Ulusal Mücadele Kurulu Toplantısı”nda ülkedeki salgınla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ruhani, “COVID-19’la mücadelede getirilen sınırlamalar bölgesel riske göre değerlendirilecek. Mesela eğer bir bölgede 2 hafta üst üste yeni vaka görülmez, koronavirüs nedeniyle ölüm olmaz ise Sağlık Bakanlığı o bölgeyi ‘beyaz bölge’ ilan edebilecek. Diğer bölgeleri de ‘sarı’ veya ‘kırmızı’ olarak sınıflandıracak.” dedi.

Ülkede bir süredir kapalı olan ibadethanelerin durumunun bu çerçevede ele alındığını dile getiren Ruhani, “beyaz” ilan edilen bölgelerde sosyal mesafeye uyulması kaydıyla ibadethanelerin açılabileceğini belirtti.

Çin’den dünyaya yayılan COVID-19, İran’da ilk olarak 19 Şubat’ta Kum kentinde görülmüş, ardından ülkenin tamamına yayılmıştı.

İran’da dün itibarıyla koronavirüs kaynaklı can kaybı 5 bin 650’ye, vaka sayısı ise 89 bin 328’e ulaştı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK