Yıl sonunda Bitcoin 100 bin doları görür mü?

Yatırımcıların sonsuz iyimserliklerinin ve yükselişe olan inançlarının nedeni, BTC’nin azalan arzı ve maksimum 21 milyon adet üretilebiliyor olması gibi gözüküyor. Yine de önemli bir kitle Bitcoin’in yıl sonunda 100 bin dolar olacağına inanmıyor.

BTC maksimalistleri de öyle düşünse bile, fiyat hareketi büyük ölçüde dolaşımda kaç dolar, euro ve yuan olduğuna; faiz oranlarına, gayrimenkullere, hisse senetlerine ve emtialara bağlıdır. Küresel ekonomik büyüme ve enflasyonist beklentiler risk ölçümlerini etkiliyor.

ŞU ANDA BORSALARDA YATIRILAN SADECE 2.5 MİLYON BITCOIN BULUNUYOR

Cointelegraph’tak habere göre; Değerleme modellerinin ne öngördüğüne bakılmaksızın, fiyat daima piyasa katılımcıları tarafından oluşturulur. Beklenenin aksine CryptoQuant’tan gelen veriler, şu anda borsalarda yatırılan sadece 2,5 milyon Bitcoin bulunduğunu gösteriyor. Bunu ‘HODL dalgası’ verilerine göre, son 12 ayda hareket etmeyen 10,7 milyon ile karşılaştırınca, uzun vadeli yatırımcıların fiyatta söz sahibi olmadıkları ortaya çıkıyor.

Değer (öznel) ve fiyat (tarihsel ve nesnel) arasındaki fark daha belirgin hale geldikçe, bazı yatırımcıların 2021’in sonu için neden 100.000 dolar veya daha yüksek hedefler beklediğini anlamak daha kolay.

31 Aralık için Bitcoin toplu alım (call) opsiyonları. Kaynak: Bybt

Call (satın alma) opsiyonları, put (satış) sayısına kıyasla üstün olsa da, bu durum uzun vadeli işlemlerde hemen her varlık sınıfında gözlenebilir. Bununla birlikte, 50.000 dolar tutarındaki bir alım opsiyonu, 200.000 dolar tutarındaki bir alım opsiyonundan daha fazla bulunmalıdır.

31 Aralık tarihli Bitcoin alım opsiyonları piyasası görüntüsü. Kaynak: Deribit

Haber yayına hazırlanırken, 31 Aralık’ta 50.000 dolar karşılığında Bitcoin satın alma hakkı 4.350 dolar civarındaydı. Bu arada, 200.000 dolarlık alım fiyatı kabaca on kat daha düşük ve 415 dolar…

Cointelegraph daha önce 100.000 ila 300.000 dolarlık primlerin mutlak fiyat tahminleri olarak alınmaması gerektiğini açıklamıştı. Yatırımcılar genellikle daha yüksek prim alım opsiyonlarını satarken, aynı anda daha düşük bir primde daha maliyetli alım opsiyonunu satın alırlar.

Kısacası, yatırımcıların yalnızca ultra yükselişe işaret eden alım opsiyonlarını satın aldığını varsaymak saflık olur ve genellikle yanlıştır. Bununla birlikte, bu opsiyonların satılmasını içeren opsiyon stratejileri bile genellikle nötrden yükselişe doğru hareket eder.

100 BİN DOLAR HALA MÜMKÜN

Black&Scholes modeline göre, 100.000 dolarlık alım opsiyonu için mevcut 1.185 dolarlık fiyatın matematiksel olasılığı yüzde 13. Bu metodolojinin yalnızca 31 Aralık fiyatı dikkate aldığını ve 99.999 dolarlık fiyatın başarı olarak sayılmayacağını belirtmekte fayda var.

Buna rağmen, profesyonel trader’ların hala 100.000 dolarlık yıl sonu opsiyonlarını değerlendirdiğine dair güçlü kanıtlar var. Şu anda çok zor gibi görünebilir, ancak Bitcoin’in fiyat oynaklığı, özellikle hala yarım yıl olduğu düşünüldüğünde, sürprizleri mümkün kılabiliyor.

 

 

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,131TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles