Turkovac’tan İyi Haber: Sıfır Yan Etki!

Faz-3 çalışmalarında gönüllü olanlarda etkileri görülen Turkovac aşısının, Kayseri’de 46 gönüllü üzerinde denendikten sonra yan etki göstermediği belirtildi.

Kayseri’de Turkovac aşısının uygulandığı 46 kişide yan etkiye rastlanmadı. Koronavirüse karşı geliştirilen yerli koronavirüs aşısı Turkovac çalışmaları devam ediyor.

Turkovac faz-3 çalışmalarının sürdüğü 5 merkezden bir tanesi olan Kayseri Şehir Hastanesi’nde, gönüllüler üzerinde aşılama çalışmaları sürüyor. Bu zamana dek 46 gönüllünün aşı yapıldığı Kayseri Şehir Hastanesi’nde 650 kişi daha gönüllü olmak için başvuru yaptı.

AŞI SÜRECİ OLUMLU SÜRÜYOR

Aşı uygulamasının yapıldığı 46 gönüllüde herhangi bir yan etki görülmedi. Süreçle ilgili olarak, Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, sürecin olumlu devam ettiğini belirtti.

46 GÖNÜLLÜDE HERHANGİ BİR YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker  süreçle ilgili olarak yaptığı açıklamada, ‘Turkovac aşılamasına faz-3 çalışması şeklinde devam ediyoruz. Türkiye’de birçok merkezde de eş zamanlı olarak başladı. Şu ana kadar 650 başvurumuz mevcut. E-nabız üzerinden aşı randevusu alır gibi başvuru yapılabiliyor. Biz bu kişilere tek tek dönüş yapıyoruz. Kişilerin bu süreçte koronavirüs geçirip geçirmediği ya da başka bir aşıyla normal aşı takviminde aşılanıp aşılanmadığı sorgulanıyor. Akabinde herhangi bir kronik hastalığı olup olmadığı, aşı için bir engeli olup olmadığı planlanıp, randevu vererek hastanemize çağırıyoruz. Şu ana kadar 46 gönüllümüzü Turkovac aşısı ile aşıladık ve herhangi bir yan etki görmedik. Süreç gayet güzel bir şekilde devam etti ve gönüllülerimiz gelmeye devam ediyor.’ ifadelerini kullandı.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,135TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles