Türkiye’den Yunanistan’a ve GKRY’ye Sert Çıkış!

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) sert sözlerle tepki gösterildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Doğu Akdeniz’de geçen yıllarda yaşanan gerginliklerin nedeninin Yunanistan ve GKRY’nin maksimalist deniz yetki alanı iddiaları ve Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını yok sayan tek yanlı eylemleri olduğu belirtildi.

HAKLARIMIZI KORUYACAĞIZ

Bakanlık, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin son dönemde Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin kıta sahanlığını ihlal girişimlerine ilişkin ”Bu eylemlere alet olmayın. Ülkemiz Doğu Akdeniz’de hem kendi hem de KKTC’nin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir” uyarısında bulunuldu.

EYLEMLER İÇİN GEREKLİ ADIMLAR ATILMALI

Yapılan açıklamanın devamında ise ”Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği’ne Doğu Akdeniz’de kapsamlı bir konferans toplanmasını teklif etmiş, Ada’nın ortak sahibi olan KKTC de hidrokarbon kaynakları konusunda Kıbrıs Rum tarafına 13 Temmuz 2019 tarihinde ayrıntılı bir öneri yapmıştır. Tüm bu öneriler masada iken Yunanistan ve GKRY’nin son aylarda Doğu Akdeniz’de gerginliği arttırarak tek yanlı ve tahrikkar faaliyetlerde bulunmaya teşebbüs ettiği görülmektedir. Nitekim Yunanistan’ın son dönemde kıta sahanlığımızı ihlal girişimlerine ilaveten, GKRY de Malta bayraklı, İtalyan sahipli bir gemiyle 3 Ekim tarihinden itibaren KKTC’nin haklarını ve ülkemizin kıta sahanlığını ihlal edecek şekilde bir araştırma yapacağını duyurmuştur. GKRY, Kasım ayında da Ada’nın güneyinde yeni bir sondaja başlayacağını duyurmaktadır. Tüm bu tek yanlı eylemler Doğu Akdeniz’de gerginliği arttıracak, barış ve istikrarı tehdit edecektir” ifadeleri yer aldı.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,438TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles