Türkiye Kuru Domates İhracatı İle Rekora Koşuyor!

Kuru domates ihracatta rekora koşuyor. Türkiye kuru domates ihracatında 100 milyon dolara doğru yükseliyor.

Akdeniz mutfağının en önemli lezzetlerinden kuru domates ihracatta rekora koşuyor. Türkiye kuru domates ihracatında 100 milyon dolara doğru yükseliyor.

TÜRKİYE KURU DOMATES İHRACATINDA REKORA KOŞUYOR

Türkiye Kuru domates ihracatında dünya genelinde ilk beşte yer alıyor. 2021 yılının ocak-ağustos döneminde kuru domates ihracatını yüzde 29’luk artarak 48 milyon dolardan, 62 milyon dolara kadar ulaşmış durumda. Akdeniz mutfağının en önemli lezzetlerinden biri olan kuru domatesin aynı zamanda şifa deposu olarak biliniyor.

EGE BÖLGESİ KURU DOMATES ÜRETİM VE İHRACATINDA LİDER KONUMDADIR

İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) haberine göre Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, kuru domates ihracatı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Hayrettin Uçak açıklamasında ‘ Ege Bölgesi kuru domates üretim ve ihracatında lider konumdadır. Türkiye’nin 2021 yılında yaptığı 62 milyon dolarlık kuru domates ihracatının 60 milyon dolarlık büyük diliminin Ege İhracatçı Birlikleri üyelerince yapılmıştır. Anadolu topraklarında yetişen 15 milyon ton taze domateslerden elde edilen kuru domatesleri ABD’den İtalya’ya, Kanada’dan Almanya’ya, Brezilya’dan Japonya’ya 100’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. 2021 yılı sonunda kuru domates ihracatımızı 100 milyon doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Avrupa Birliği mevzuatına uyum çerçevesinde kuru domates ihracatında gümrük tarife istatistik pozisyonu (GTİP) değişikliği gündemde. GTİP değişikliği sonrasında AB’ye ihracatımız 8 bin 900 tonu geçtiği takdirde yüzde 14 gümrük vergisi gündeme gelecek. Bizim değerlendirmemize göre bu GTİP değişikliğine ihtiyaç yok. Kuru domates ihracatçıları olarak, Ticaret Bakanlığımızdan beklentimiz AB ile GTİP değişikliğine gidilmemesi konusunda müzakereler yapılması. Kuru domates ihracatında kullanılan tuz kuru domatese ayrı bir tat ya da aroma katmaktan öte, ürünü koruma amaçlı, bu nedenle GTİP değişikliğine gerek olmadığına inanıyoruz. Bu konuda Ticaret Bakanlığımızın eli güçlü. İhracatçılarımız beklentisine uygun bir sonuç elde edeceklerine inancımız tam’ ifadelerine yer verdi.

KURU DOMATES ABD VE İTALYA İHRACATTA ZİRVEDE YER ALDI

Türkiye kuru domates ihracatında 100 milyon dolara doğru yükseliyor. Edinilen bilgilere göre, Türkiye, 2020 yılının ocak-ağustos döneminde 6,5 milyon dolarlık kuru domates ihraç ettiği ABD’ye 2021 yılının aynı döneminde yüzde 69’luk artışla 11 milyon 75 bin dolarlık kuru domates ihraç etti. ABD bu talebiyle İtalya’yı da geçerek Türk kuru domatesini en çok talep eden ülke oldu.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,438TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles