Türkiye İlk Olarak Romanya’ya Gönderdi! 70 Ülkeden…

Türkiye, Konya’da bir firmanın Tuz Gölü’nde hasadını gerçekleştirdiği tuzu, 70 ülkeye gönderiyor.

Tuz Gölü’ndeki Koyuncu Tuz İşletmeleri Genel Müdürü Ömer Çetiner, 16 kilometrekare kontrollü havuzlara aldığı suyu buharlaştırarak yılda yaklaşık 1 ila 1,5 milyon ton tuz hasat ettiklerini ve ilk ihracatı Romanya’ya yaptıklarını açıkladı.

Çetiner, bu yıl içinde 1,1 milyon ton ham madde üretimi yapmayı hedeflediklerini bildirdi. ‘Bunun yaklaşık 400 bin ton kadarını fabrikamızda işleyerek katma değeri yüksek mamul haline getiriyoruz.

Üretimimizin büyük çoğunluğunu ihraç ediyoruz. İç pazara nispeten daha az ürün veriyoruz. Fabrikamızda ürettiğimiz katma değeri arttırılmış yüksek kaliteli mamul maddeyi 70’ten fazla ülkeye gönderiyoruz.’ dedi.

250 BİN TON İHRACAT

Çetiner, yaptıkları ihracata 2009-2010 yıllarında başladıklarını ifade etti. Çetiner: ‘İhracata komşumuz Romanya’ya bir paletle başladık. 2020 yılı sonunda ise ihracatımız 200 bin palete yani 200 bin tona ulaştı. Bu sene pandeminin etkisiyle bir miktar düşse bile 2022’de tekrar toparlayıp hedefimiz olan 250 bin tona ulaşacağız. Geçtiğimiz yıl özellikle salgının etkisinde geçti. Dünya çapında yaşanan kriz herkesi gibi bizi de etkiledi. Ona rağmen satış miktarlarımızda çok büyük düşüşler yaşanmadı. Yaşadığımız düşüşü de 2022 yılında telafi edebileceğimizi düşünüyoruz. İhracat yaptığımız ülkelerin başında ABD geliyor. Rusya, Avrupa Birliği, Afrika ve Uzak Doğu ülkelerine de gönderiyoruz.’ ifadelerini kullandı.

DÜNYA GENELİNDE TEDARİK ZİNCİRİNDE KIRILMA

Çetiner, tuz ihracatında gerileme sebeplerinden birinin de dünyadaki tedarik zincirinin kırılması olduğunu söyleyerek ‘Tüm dünyada tedarik zincirinde bir kırılma meydana geldi. Maalesef bu kırılma sonucunda dünyada navlun, gemi ve konteyner fiyatları yüzde 300-400 oranlarına kadar çıktı. Böyle olunca nispeten ekonomik değeri daha düşük olan tuz gibi ürün çok ciddi etkilendi. Öyle ki navlun fiyatı taşınan ürün fiyatının üzerine çıktı. İhracatta geçen yıldan bu yıla küçük bir düşüş yaşadık. Hayata geçirdiğimiz önlemler sayesinde az da olsa bir düşüşle bu seneyi de kapatacağımızı tahmin ediyoruz.’ dedi.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,131TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles