Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! Bakan Bozdağ’dan ‘stokçuluk’ açıklaması

Türkiye’de genel olarak fiyatların artmasının önemli nedenlerinden olarak gösterilen stokçuluk suçunun hapis cezaları artıyor. Dünkü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cezalarda düzenlemeye gidildiğini duyurmuştu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da atılacak adımla ilgili gelişmeyi açıkladı. Yeni düzenlemeye göre stokçuluk suçunun hapis cezası 1 yıldan 3 yıla çıkarılacak. Ayrıca tutuklama ihtimali de oluşabilecek.

thumbs_b_c_112862568114d5d917233058f887acfe

DÜZENLEME BU AY MECLİS’TE

Bakan Bozdağ, stokçuluk suçuna yönelik hapis cezası düzenlemesinin bu ay Meclis’e sunulacağını ifade etti. Bozdağ açıklamasında “Stokçulukla ilgili cezaların hem alt hem de üst sınırı artırılmaktadır. Şartlar oluştuğunda tutukluluk ihtimali de mümkün olabilecektir. Düzenleme bu ay Meclis’e sunulacak” sözlerini kullandı ve cezaların tutuklamayı da içerecek şekilde 1 yıldan 3 yıla çıkarılacağını açıkladı.

Bozdağ ayrıca “Atacağımız yeni adımla gayrimenkul alım ve satım işlerinin noterliklerde de yapılmasına imkan sağlıyoruz” ifadesini kullandı.

Bekir Bozdağ, 1. sınıfa ayrılmak isteyen her hakim ve savcıya en az 3 kere meslek içi eğitime katılma şartı getirildiği bilgisini de paylaştı.

“CEZALARI YENİDEN DÜZENLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada enflasyon ve hayat pahalılığına değinirken stokçuluk cezalarının artacağını şu sözlerle açıklamıştı:

“Sair faktörlerle izahı mümkün olmayan, sırf açgözlülükten, fırsatçılıktan, tamahkarlıktan kaynaklanan fiyat artışları hukuk değil, ahlak meselesidir. Bilhassa da üretim ve satış tekelinin söz konusu olduğu ürün ve hizmetlerdeki dengesiz fiyatlamalara karşı mücadele ediyoruz. Denetimleri sıkılaştırdık. Üretici ve tüketici arasındaki ilişkiyi en sağlıklı zemine oturtma amacıyla hazırladığımız hal, perakende ve elektronik ticaret kanunlarıyla ilgili çalışmalar bitmek üzeredir. Stokçuluk ve fiyatları etkileme suçuyla ilgili cezaları da yeniden düzenliyoruz. Bu tür suçlara verilen cezaları caydırıcılık temelinde yükseltiyoruz. Ayrıca üretim maliyetlerini dengeleyerek, arzı artırmaya ve böylece fiyatları istikrara kavuşturmaya yönelik de hazırlıklar yürütüyoruz. Türkiye’yi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla büyütme politikamızın başarıya ulaşacağından asla şüphe etmiyoruz.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,692TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles