Okullarda İlk Ara Tatil Ne Zaman?

Okulların açılması ile birlikte öğrenciler uzun bir süreden sonra okullarına kavuştu. Haftanın 5 günü yüz yüze eğitim modeliyle ilerleyecek olan okullar ilk ara tatile kadar da devam edecek. Peki, ara tatil ne zaman? yüz yüze eğitim kaç gün?

İlk kez iki sene öncesinde okullarda uygulamaya konulan ara tatil bu yıl içerisinde de yapılacak. Öğrenciler, 9 gün sürecek olan ara tatil sürecinde eksikliklerini tamamlama fırsatı elde edecek. Koronavirüs salgını sebebiyle tespit edilen önlemler ile birlikte eğitim görecek olan öğrenciler yarıyıl tatilini ise 24 Ocak – 4 Şubat tarihleri arasında, 2. dönem ara tatili ise 11 – 15 Nisan tarihleri arasında yapacak. Öğrenciler karnelerini 17 Haziran 2022 tarihinde karnelerini alarak yaz tatiline çıkacaklar.

ARA TATİL NE ZAMAN, OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK?

– 1. dönem ara tatili 15 – 19 Kasım tarihleri aralığında olacak.

– Yarıyıl tatili 24 Ocak – 4 Şubat tarihleri aralığında olacak.

– 2. dönem ara tatili 11 – 15 Nisan tarihlerinde yapılacak.

– Merakla beklenen karneler ise 17 Haziran 2022 tarihinde dağıtılacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİM KAÇ GÜN OLACAK?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim sezonu ve okulların durumuna yönelik videolu açıklamalarda bulundu. Bakan Mahmut Özer, ‘Okullarımızı 6 Eylül’de tüm kademelerde yüz yüze ve tam zamanlı olarak açacağız.’ ifadelerini kullanırken, sürece yönelik ayrıntıları da açıkladı. Gelinen noktada koronavirüsün uzunca bir müddet daha hayatlardan çıkmayacağının fark edildiğini söyleyen Özer, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

– ‘Dolayısıyla hepimiz, koronavirüsünün risklerini göz önünde bulundurarak ve gerekli tedbirleri alarak hayatımızı idame ettirmek zorundayız. Daha önce de ifade ettiğim gibi, daha fazla okulları kapalı tutma lüksümüz bulunmamaktadır.

– Çocuklarımızın gelişimi, sağlığı ve geleceği için koronavirüsüyle birlikte yaşamayı öğrenmek ve yüz yüze eğitime devam etmek zorundayız.

– Kıymetli öğretmenlerimiz, değerli velilerimiz ve sevgili öğrencilerimiz; inşallah, 6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla tüm kademelerde haftada 5 gün ve yüz yüze eğitime başlıyoruz.

OKULLARDA EĞİTİM NASIL OLACAK?

– Hedefimiz, sağlık koşulları aksini gerektirmediği sürece salgın öncesinde olduğu gibi okullarımızda tam zamanlı yüz yüze eğitimi devam ettirmek.’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlere 1 Eylül – 3 Eylül tarihleri arasında Kovid-19 salgını ve okullara dönülmesi sürecine yönelik seminerler verileceğini ifade ederek, şu şekilde açıklamalarına devam etti:

– ‘Okul öncesi ve birinci sınıf öğretmenlerimiz için ise 31 Ağustos 2021 tarihinde çevrim içi olarak salgın ve okulların yeniden açılması sürecine dair seminerler vereceğiz.

– Öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde eğitimlerine devam etmeleri için aldığımız tedbirlerin başında eğitim personelimizin aşılanması gelmektedir. Özellikle belirtmek isterim ki Türkiye, eğitim personelini öncelikli aşı grubuna alan ülkelerden bir tanesidir.

– Öğretmenlerimizin en az bir doz aşılanma oranı dün itibarıyla yüzde 80,34’tür ve bu oran, Türkiye’deki genel nüfusun aşılanma oranından yaklaşık yüzde 8 daha fazladır. İki doz aşılanma oranı ise yüzde 69,73’tür ve Türkiye’deki genel nüfusun aşılanma oranından yine yaklaşık yüzde 15 fazladır.’

ÖĞRETMENLERİN NE KADARI AŞI UYGULAMASINDAN YARARLANDI?

– Sevinerek belirtmek isterim ki son 12 günde yani 6 – 18 Ağustos tarihleri arasında öğretmenlerimizin aşılamasında yüzde 7’nin üzerinde bir artış gerçekleşmiştir. Tüm öğretmen ve eğitim çalışanlarımız; kendi sağlıkları, öğrencilerimizin korunması ve eğitim hizmetlerinin bir daha aksamaması için lütfen aşı olsunlar.

OKULLARDA MASKE TAKILACAK MI?

Bakanlık bünyesi içerisinde yeni kurulmuş olan elektronik takip sistemi desteği ile il, ilçe kurum ve okul düzeyinde eğitimin herhangi bir şekilde aksamaması için tüm söz konusu süreçlerin anlık bir şekilde takip edileceğini söyleyen Özer, açıklamasına şu şekilde devam etti:

– ‘Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki eğitim çalışanları için aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Bundan dolayı, aşı olmayan personel için alınacak önlemler, Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenecektir.

– Aynı şekilde, herhangi bir sınıfta pozitif vaka veya temas olması durumunda yapılacaklar da Sağlık Bakanlığı’nın önerilerine göre uygulanacaktır. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız; okula maske takarak geleceklerdir.

– Öğrenci ve personelimizin okul içinde maskeye ihtiyaç duymaları durumunda okul idarelerimiz tarafından maskeler ücretsiz olarak sağlanacaktır. Kurum personeli ve öğrenciler dışındaki kişilerin, okula giriş ve çıkışları okul yönetimleri tarafından sınırlandırılacaktır.

– Kovid-19 salgınına yönelik öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilerimiz için kılavuzlarımız hazırlanmıştır. Okullarda müdür yardımcılarımız ve nöbetçi öğretmenlerimizin yanı sıra 35 bin 936 psikolojik danışman ve rehber öğretmenimiz de sağlık tedbirlerinin uygulanmasında destek sağlayacaktır.

– Okullardaki tüm kapalı alanlar her gün dezenfekte edilecektir. Okullardaki sınıf ve tüm kapalı alanlarda bulunan kapı ve pencereler açılarak sık sık havalandırma sağlanacaktır.’

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,131TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles