Market ve Avm’lerde Yeni Dönem Başlıyor!

Ticaret Bakanlığı, sektör temsilcileri ile konunun uzmanlarının katıldığı toplantıda AVM Taslağı ve Kooperatifcilik Taslağı üzerindeki çalışmalar son aşamaya geçildi. Market ve AVM’lerle ilgili bazı yasaklar getirileceği gündemde yer aldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan toplantılara sektör temsilcileri ve konunun uzmanları katıldı. Haller Taslağı, Kooperatifçilik Taslağı ve AVM Taslağı olmak üzere bu üç sektörde temel düzenlemeleri kapsayan metinlerin 1 Ekim tarihinde TBMM’ye sevk edilmesi planlar arasında yer alıyor. 

Enerji piyasası düzenlemeleri, KOBİ ve Organize Sanayi Bölgeleri’nin işleyişiyle ilgili yaşanan sorunların ortadan kaldırılması için de çalışmalar yapıldığı bildirilenler arasında yer alıyor. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın piyasaların düzenlenmesine yönelik düzenlediği pakette, yeni dönemin en önemli başlıklarından olacak.  Sosyal medya ve spor taslaklarının dışında TBMM’nin yeni dönem düzenlemelerinin büyük çoğunluğu ekonomik başlıkları içerek.

Kamuoyunda tartışılmakta olan düzenlemeler arasında yer alan başlıklar:

AVM TASLAĞI

Taslağa göre 100 binden fazla nüfusa sahip ilçelerde en fazla 20 bin metrekare brüt kiralanabilir alan düşecek şekilde AVM açılabilecek. Bir AVM’nin herhangi bir AVM ile arasında kapıdan kapıya en az 5 bin metre mesafe olacak.

Zincir marketler yalnızca nüfusu 2 binden fazla olan belediye sınırları içinde açılabilecek. Küçük esnafı korumak için zincir marketlerde bazı ürünlerin satışına yasak getirilecek. Zincir marketler, pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacak

E- TİCARET

Koronavirüs pandemisinde büyüyen bu şirketlerin kayıt altına alınması, vergilendirilmesi ve sürdürülebilir olmalarının sağlanması için altyapı kuralları oluşturulacak ve e-ticaret şirketlerinin uluslararası alana açılması kolaylaştırılacak. KOBİ’lerin desteklenmesi sürecinde, bu şirketlerin alacaklarının bankalara teminat gösterebilmesine olanak sağlayacak düzenlemelere yer alacak. Böylece, KOBİ’lerin alacakları bir nevi sigorta görevi üstlenecek.

HAL YASASI

Uzun dönemlerden beri çıkartılamayan Haller Yasası yeniden gündemde yer alıyor. Tedarik zinciri, tarladan sofraya uygun ulaşım sisteminin kurulması ve gıda enflasyonunun önlemesiyle ilgili düzenlemeler yer alacak. Hallerdeki ürün çeşitliliği artırılacak, modernizasyonu yapılacak ve altyapısı yenilenecek.

KOOPERATİFLER

Kooperatifçilik Kanunu tamamen değiştirilecek. Kooperatif şirketlerinin piyasada kalabilmesi ve güçlenmesine ilişkin altyapı düzenlemeleri yapılacak. Kooperatif işletmeciliği, hane halkının üretime sokulması, bölgesel kooperatiflerin güçlendirilmesiyle ilgili düzenlemeler yer alacak.

Kooperatiflere vergi avantajının getirilmesi, hallerde kooperatif ürünlerine öncelik tanınması, kooperatiflerdeki istihdamın desteklenmesi gibi konular yer alıyor. Kooperatif denetimleri, akraba kayırmacılığının ortadan kaldırılması, şubeleşme gibi sorunlara da çözüm getirilecek.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,135TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles