Gelecek hafta piyasaların gözü orada olacak!

Yeni haftada yurt içinde Tüketici Güven Endeksi, kapasite kullanım oranı öne çıkarken, yurt dışında Jackson Hole toplantıları en önemli gündem olacak.

23 AĞUSTOS PAZARTESİ – TÜKETİCİ GÜVENİ

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından birlikte hazırlanan Tüketici Güven Endeksi bülteni yayımlanacak (10.00). Tüketici Güven Endeksi Temmuz ayında yüzde 2,7 düşüşle 79,5 puan olarak açıklanmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Temmuz ayına ilişkin yabancı ziyaretçi sayıları açıklanacak (11.00).

Yurt dışında öncü Satın Alma Yöneticileri Endeksi(PMI) verileri takip edilecek. Avustralya, Japonya, Fransa, Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD verileri sırasıyla gün boyu ekranlara düşecek.

ABD’de Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi (15.30), ikinci el konut satışları (17.00) verileri takip edilecek.

24 AĞUSTOS SALI – MERKEZ BANKALARI

Merkez Bankası tarafından Finansal Hizmetler Güven Endeks açıklanacak(14.30). Endeks Temmuz ayında 164,2 seviyesinde açıklanmıştı.

Avrupa piyasalarında Almanya’nın kesinleşmiş GSYH rakamları açıklanacak(09.00). Almanya’da öncü verilerle GSYH dönemsel yüzde 1,5, yıllık yüzde 9,2 artış göstermişti.

Macaristan Merkez Bankası(MNB) faiz kararı da Avrupa piyasalarında günün takip edilecek gündem maddelerinden biri olacak. MNB’nin son iki toplantısında 30’ar baz puan yaptığı artırımı bu toplantıda da sürdürerek faizi yüzde 1,50’ye çıkarabileceği belirtiliyor.

İngiltere 5, Almanya 7 yıllık tahvil ihalelerine çıkacak.

ABD’de yeni konut satışları, Richmond Fed İmalat Endeksi (17.00), API petrol stokları (23.30) verileri bulunuyor. Yeni konut satışlarında yüzde 3,0’e varan bir artış olabileceği tahmin ediliyor.

25 AĞUSTOS ÇARŞAMBA – ALMANYA İŞ ORTAMI

Merkez Bankası, kapasite kullanım oranı ve Reel Kesim Güven Endeksi verilerini yayımlayacak (10.00). Kapasite kullanım oranı Temmuz ayında yüzde 76,7 seviyesinde açıklanırken, Reel Kesim Güven Endeksi 114,8 puan olmuştu.

TÜİK ise Sektörel Güven Endekslerini açıklayacak. Temmuz’da Hizmet Sektörü Güven Endeksi yüzde 5,8 artışla 114,8 puana çıkmıştı.

Global piyasalarda günün en önemli verisi Almanya’dan gelecek. Ifo İş Ortamı Endeksi piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Ifo Endeksi bir önceki ay 100,8 puan olarak açıklanmıştı (11.00). Piyasalarda endeksin bir miktar gerileyebileceği beklentisi bulunuyor.

ABD’de MBA mortgage verileri (14.00), dayanıklı mal siparişleri (15.30), DoE petrol stokları (17.30) verileri izlenecek. ABD’nin 5 yıllık tahvil ihalesi de piyasaların odağında olacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos konuşma yapacak (11.30).

26 AĞUSTOS PERŞEMBE – JACKSON HOLE

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu ve rezervler öncelikli olarak izlenecek (14.30).

Yurt dışında günün erken saatlerinde Güney Kore Merkez Bankası faiz kararı takip edilecek (03.50). Japonya’nın 20 yıllık tahvil ihalesi de Asya piyasaları için öne çıkan gündem olacak.

Avrupa’da önemli bir veri bulunmazken, öğleden sonra ABD verileri takip edilecek. ABD’de GSYH ikinci tahmini, işsizlik başvuruları (15.30), Dallas Teksas İmalat Aktivite Endeksi, doğal gaz stokları (17.30), Kansas City Fed Endeksinin (18.00) yanı sıra 7 yıllık tahvil ihalesi de öne çıkan gündem maddeleri olacak.

Kansas City Fed tarafından 40 yılı aşkın bir süredir gerçekleştirilen Jackson Hole toplantıları başlayacak. 3 Gün sürecek toplantının manşeti “Eşitsiz Bir Ekonomide Makroekonomik Politika” olarak belirlendi.

Geçen yıl online olarak gerçekleştirilen toplantılar, bu yıl yüz yüze yapılacak. Toplantıya Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ile İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey katılmayacak.

Fed Başkanı Jerome Powell’in Jackson Hole’de Fed’in para politikası,  varlık alım programı konusunda daha net bir yol haritası ortaya koyması bekleniyor. Özellikle varlık alım hızının azaltılmaya başlanmasına daha erken kapıyı açmak isteyip istemediği konusunda piyasalara sinyaller göndereceği öngörülüyor (17.00).

27 AĞUSTOS CUMA – SAKİN GÜNDEM

TÜİK, Ekonomik Güven Endeksi ve motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıklayacak (10,00). Ekonomik güven endeksi Temmuz ayında yüzde 2,3 artışla 100,1 puana ulaşmıştı.

Merkez Bankası, uluslararası rezervler ve döviz likiditesi verilerini yayımlayacak (10.00).

Asya piyasalarda Japonya Tokyo Tüketici Fiyat Endeksi (02.30), Çin’in sanayi şirketleri karları (04.30) gelecek.

ABD’de kişisel gelirler, öncü mal ticaret dengesi (15.30), Michigan Tüketici Güven Endeksi (17.30) ve Baker Hughes sondaj kule sayıları (20.00) verileri takip edilecek.

 

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,131TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles