Dünyada ‘Mu’ Mutasyonu Paniği!

Kolombiya’da ortaya çıkan ve yeni koronavirüs olarak bilinen ‘Mu’ mutasyonunun Japonya’ya sıçradığı duyuruldu.

Kolombiya’da ortaya çıkan ve yeni koronavirüs olarak bilinen ‘Mu’ mutasyonunun Japonya’ya sıçradığı duyuruldu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan aşılara karşı dirençli olabileceği düşüncesiyle ‘izlenmesi gereken mutasyon’ olarak tanımlanan “B.1.621”, vaka sayılarında azalma sağlanamadığı için Japonya’da tedirginlik yarattı.

MUTASYONA 2 YOLCUDA RASTLANDI

Dünyada Kovid-19 salgınında mutasyona uğrama kaygısı sürerken, Kolombiya’da ortaya çıkan ve “Mu” olarak bilinen yeni mutasyonun Japonya’da ilk kez görüldüğü bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından aşılara karşı dirençli olabileceği kaygısı ile ‘izlenmesi gereken mutasyon’ olarak tanımlandı. “B.1.621” olarak da bilinen mutasyona havaalanlarındaki karantina merkezlerinde pozitif sonuç veren 2 yolcuda rastlandığı bilgisi açıklandı. Japonya Sağlık Bakanlığı, pozitif sonuçlar üzerinde yapılan genetik incelemelerde vakaların Mu mutasyonu olduğunun tespit edildiğini duyurdu. Haziran ayı sonlarında Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Narita Havalimanı’na gelen 40’lı yaşlardaki bir kadın yolcu ile Temmuz başında İngiltere’den Haneda Havalimanı’na inen 50’li yaşlardaki bir diğer kadın yolcunun Mu mutasyonu ile enfekte olduğunun tespit edildiği ortaya kondu.

DSÖ, Mu mutasyonunun küresel yaygınlığının şu anda yüzde 0.1 seviyelerinde olmasına karşın, Kolombiya’da vakaların yüzde 39’unu ve Ekvador’daki vakalarını yüzde 13’ünü oluşturduğuna dikkat çekmişti.

TAKİP EDİLMESİ GEREKEN MUTASYON

Dünya Sağlık Örgütü, şu ana kadar görülen koronavirüs mutasyonlarını VOC (endişe verici mutasyon) ve VOI (ilgi mutasyonları) olarak sınıflandırmıştı. DSÖ, daha önce Alfa, Beta, Gamma ve Delta mutasyonları “endişe mutasyonları” sınıfına dahil etmişti. “Mu mutasyonu” ise an itibariyle takip edilmesi gereken “ilgi mutasyonları” arasında yerini aldı.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,141TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles