Demirtaş CHP’nin İmdadına Yetişti!

CHP lideri Kılıçdaroğlu kürt sorunu için HDP’yi adres göstermişti. Bu açıklamaya tepki ise HDP Milletvekili Sezai Temelli ’den gelmişti. Yaşanılan tartışmalar sonucu ipler gerildi. İttifakın imdadına ise Demirtaş yetişti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun kürt sorunu için HDP’yi adres göstermesinin ardından Millet İttifakı’nda yeni kriz yaşanmıştı. İttifakın imdadına ise HDP eski Eş Bakanı ve şuan tutuklu olan Selahattin Demirtaş yetişti.

KILIÇDAROĞLU KÜRT SORUNU İÇİN ADRES HDP OLMALI DEMİŞTİ

Tartışmanın fitilini Kılıçdaroğlu ateşlemişti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açıklamasında ‘2015 seçimlerinde HDP’nin parti olarak TBMM’ye girmesini destekledik. Siyaset kurumunun 35-40 yıldır çözemediği bir Kürt sorunu var. Kürt sorunu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. Devlet dediğiniz kurum gayrimeşru bir organla muhatap olmaz. Erdoğan bunu yaptı. Devleti, İmralı ile muhatap kıldı. Mesela İmralı meşru bir organ değil. Meşru organ kimdir? HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz. Halkın desteği var. Parlamentoya gelmiş, dolayısıyla parlamentonun içinde bulunuyor görevini yapıyor. Dolayısıyla eğer bu sorun çözülecekse meşru bir organla da biz bu sorunu çözebiliriz; bu düşüncedeydim’ ifadelerine yer vermişti.

HDP’Lİ SEZAİ TEMELLİ İSE ÇÖZÜM İMRALIDIR DEMİŞTİ

Bunun üzerine ise HDP Van Milletvekili Sezai Temelli ‘Kürt sorununun çözümünün yegane muhatabı HDP değil ama bu sorunun çözümü adına bugün demokratik siyaseti var eden ve kolaylaştıran başlıca aktör HDP’dir. Ama asla unutulmaması gereken şey demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır. Süreci tıkayan, toplumsallaştırmayan ve masayı deviren AKP çözümsüzlükten medet umarken bu anlayışın çıkmaz sokak olduğu artık görülmelidir’ İfadelerini kullanarak Kılıçdaroğlu’na tepkisini dile getirmişti.  

KILIÇDAROĞLU’NUN İMDADINA DEMİRTAŞ YETİŞTİ

Bu tartışma ise ittifakta iplerin gerilmesine neden olmuştu. HDP eski Eş Bakanı ve şuan tutuklu olan Selahattin Demirtaş sosyal medya hesabından adresin HDP olduğunu söyleyerek, köşeye sıkışan Kılıçdaroğlu’nun imdadına yetişti. Demirtaş tartışmalarla ilgili ‘Benim bildiğim HDP, Kürt sorunu dahil olmak üzere, Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümüne taliptir, irade sahibi siyasi bir aktördür ve elbette muhataptır. Çözümün adresi de doğal olarak TBMM’dir’ diyerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun imdadına yetişti.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,438TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles