Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan BM Genel Ku…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 yıl aranın ardından yapılan BM Genel Kurulu’nda yeni bir göç dalgasına tahammülün olmadığını belirterek şu ifadelere yer verdi, ”Artık yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanımız ne de tahammülümüz vardır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı BM Genel Kurulu’nda dünyaya net mesajlar vererek yeni bir göç yüküne tahammülün olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM’nin 76. Genel Kurulu’nda önemli mesajlar verdi. Genel Kurulu’nun toplanmasının asıl amacının uluslararası toplumun meselelerine çözüm arayışı olduğunu belirtti. Afganistan’da yaşanan siyasi sürece de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’ın barış ve istikrara ihtiyacı olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi, ”Afganistan halkı, 40 seneden fazladır süren istikrarsızlık ve çatışmaların sonuçlarıyla baş başa bırakılmıştır. Siyasi süreçten bağımsız olarak Afganistan’ın uluslararası camianın yardımına ve dayanışmasına ihtiyacı bulunuyor. Ülkede bir an önce barış, istikrar ve güvenliğin tesis edilerek, Afgan halkının huzura kavuşmasını temenni ediyoruz. Türkiye olarak, bu zor günlerinde Afgan halkına karşı kardeşlik görevimizi yerine getirmeyi sürdüreceğiz.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: MEŞRU HÜKÜMETİN YANINDA DURULMASI ÇAĞRIMI TEKRARLIYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin halkına yönelik yapılan zulmü de ele alarak şu ifadelere yer verdi, ”Milli Birlik Hükümetinin, kamu hizmetlerinin sağlanması, tüm kurumların birleştirilmesi ve seçimlerin zamanlıca düzenlenmesi çabalarına destek vermeye devam edeceğiz. Uluslararası topluma Libya’nın tüm bölgelerini temsil eden meşru hükümetin yanında durulması çağrımı tekrarlıyorum. Bölgemizde istikrarsızlığı körükleyen, barış ve güvenliği tehdit eden en önemli sorunlardan biri de İsrail-Filistin ihtilafıdır. Filistin halkına yönelik zulüm sürdükçe, Orta Doğu’nun kalıcı barış ve istikrara kavuşması mümkün değildir. Bunun için işgal, ilhak ve yasa dışı yerleşim politikalarına mutlaka ve derhal son verilmelidir. Kudüs’ün 1947 tarihli Birleşmiş Milletler kararına dayanan uluslararası statüsüne, Harem-i Şerif’in mahremiyetine ve Filistin halkının haklarına yönelik ihlallere karşı durmayı sürdüreceğiz. Barış süreci ve iki devletli çözüm vizyonu, daha fazla gecikmeksizin yeniden canlandırılmalıdır.”

ARTIK YENİ GÖÇ DALGALARINI KARŞILAMAYA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

Suriye krizinde bütün paydaşların üzerine düşeni yapması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Artık yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanımız ne de tahammülümüz vardır.”

DÜNYA BEŞTEN BÜYÜK

Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’nda kritik mesajlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iklim değişikliği konusunda payı olan gelişmiş ülkelere yüklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Dünya 5’ten büyüktür tespitimizi iklim değişikliği konusunda da tekrarlıyorum. Kim doğayı sömürdüyse, iklim değişikliği konusunda da en büyük desteği vermelidir.’ diye konuştu.

Suriye ve bölgedeki eli kanlı terör örgütleri arasında ayrım yapılmasının ve taşeron olarak kullanılmasının kabul edilemez olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu şekilde devam etti, ”Son 10 yılda dünyanın farklı ülkelerinde yaşanan terör eylemleri, terörün sadece Türkiye’nin değil tüm insanlığın ortak düşmanı olduğunu gösteriyor. Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve milli güvenliğimizi tehdit eden terör örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla sürecektir. Ülkemizde, Suriyeliler dışında da sayıları 1 milyonu aşan çeşitli statülerde göçmen vardır. Adil yük ve sorumluluk paylaşımı temelinde, tüm paydaşların bu konuda üzerine düşeni yapmasının vakti çoktan gelmiştir. Artık 1951 Cenevre Sözleşmesini ve uluslararası insani hukuku aşındıranlara karşı somut bir tavır ortaya konulmalıdır.”

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,438TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles