Borsa İstanbul Değişikliğe Gitti!

Borsa İstanbul, pazar belirleme kriterlerinde değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikler Borsa İstanbul’un internet sitesinden duyuruldu.

Borsa İstanbul, pazar belirleme kriterlerinde değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikler Borsa İstanbul’un internet sitesinden yapılan açıklamayla duyuruldu.

PAZAR BELİRLEME KRİTERLERİ DEĞİŞEREK YATIRIMCI SAYISI VE FON TUTARI ARTTI

Pazar belirleme şartları değişti. Haber Borsa İstanbul’un internet sitesinde duyuruldu. Duyuruda ‘Pazar kriterleri  değişti. Buna göre, Yıldız Pazar’da yatırımcı sayısı ve belirlenen fon tutarı arttı, likidite değeri düştü. Buna göre, Yıldız Pazar için belirlenen yeni kriterlerle piyasa değeri 500 milyon liradan 1 milyar liraya, fiili dolaşımdaki payların piyasa değeri 100 milyon liradan 150 milyon liraya, yerli bireysel yatırımcı sayısı 1000’den 1500’e ve yerli fon tutarı 3 milyon liradan 5 milyon liraya yükseltilirken, likidite değeri 2,5’ten 1,5’e düşürüldü. Ana Pazar için piyasa değeri 60 milyon liradan 150 milyon liraya, fiili dolaşımdaki payların piyasa değeri 30 milyon liradan 60 milyon liraya ve yerli bireysel yatırımcı sayısı 500’den 750’ye çıkartılırken, likidite değeri 7,5’ten 5’e indirildi’ denildi.

KÜÇÜK OLAN PAYLAR ANA PAZARA ALINACAK

Borsa İstanbul’un internet sitesinde yer alan duyuruda ayrıca ‘Kriterler içerisinde yer alan yerli bireysel yatırımcı sayısının bulunmasında kullanılan ilgili payda son bir yıl içinde sahip olunan piyasa değerine ilişkin tutar 500 liradan 1.000 liraya yükseltildi. İstisnaların uygulanabilmesi için fiili dolaşımın ise yüzde 5’ten büyük olması şartı getirildi. Yıldız Pazar için uygulanan istisnada fiili dolaşımdaki payların piyasa değeri 750 milyon liradan 1 milyar 250 milyon liraya yükseltilirken, likidite değeri 2,5’ten 1,5’e düşürüldü. Ana Pazar için uygulanan istisnada ise fiili dolaşımdaki payların piyasa değeri 30 milyon liradan 60 milyon liraya yükseltildi. Öte yandan, Alt Pazar’da yer alan fiili dolaşımdaki payların piyasa değeri 250 milyon liranın üstünde ve likiditesi 1,5’ten küçük olan payların Ana Pazar’a alınmasına yönelik yeni bir istisna getirildi’ ifadelerine yer verilerek pazarları belirleme şartlarının değiştiği duyuruldu.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,134TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles