Beklenen Açıklama Geldi! Piyasaların Yönü Belli Ol…

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, küresel piyasaların merakla beklediği açıklamayı yaptı.

Analistler, raporlarında para politikalarına ilişkin olarak belirsizlik durumlarının devam ettiğini ifade etmişti. Ayrıca son zamanlarda açıklanan makroekonomik verilerden gelen karışık sinyaller ve yeni tip koronavirüsün artan vaka sayılarının piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırdığını belirtmişlerdi.

ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Jerome Powell, küresel piyasaların beklediği açıklamayı Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu’nda yaptı. Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda “Kovid-19 Zamanında Para Politikası” başlıklı bir konuşma yaptı.

AÇIKLAMANIN ARDINDAN PİYASALAR POZİTİF SEYRETTİ

Powell, ”Varlık alımlarını azaltmanın zamanlaması ve hızı, faiz oranlarındaki artışın zamanlamasına ilişkin doğrudan bir sinyal amacı taşımayacaktır.” şeklinde açıklamalara yer verdi. Powell’ın yaptığı bu sempozyumun ardından piyasalar pozitif seyretmeye başladı. 

EKONOMİ SİSTEMİNDE ANİ BİR DÜŞÜŞE YOL AÇTI

Powell, ABD ekonomisinin koronavirüs salgının etkilerinin üzerinden 17 ay geçtiğini, salgının yarattığı etkinin ekonomi sisteminde ani bir düşüşe yol açtığını belirtirken “Salgın sadece sağlığı ve yaşamı değil, ekonomik faaliyeti de tehdit etmeye devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,131TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles