Antalya’da Yanan Ormanlar Yeniden Yeşerecek

Antalya’da Manavgat’ta başlayan ve günler sonra kontrol altına alınabilen yangında zarar gören ormanların yeniden yeşerebilmesi için hummalı çalışma başlatıldı.

Antalya’da Manavgat’ta geçtiğimiz günlerde çıkan ve kontrol altına alınması uzunca bir zaman alan yangında zarar gören ormanların yeşerebilmesi için çalışmalar başlatıldı.

28 Temmuz’da Manavgat’ta  başlayan ardından Akseki’de çıkan ve rüzgarın etkisiyle Gündoğmuş, İbradı, Alanya ilçelerine de yayılan yangında zarar gören ormanlık alanlar ile yerleşim bölgelerinde yaralar sarılmaya çalışılıyor. Bölgede yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için ülke genelinde yardım çalışmaları sürüyor. Bölgede yanan ağaçlar kesilip, ekonomiye kazandırılırken, toprak ise yeni fidanlara açılıyor.

‘MESLEK HAYATIMDA GÖRDÜĞÜM EN BÜYÜK YANGIN’

Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, yangında ağaçların yanı sıra insanların hayatını kaybettiğini, hayvanların, evlerin yandığını, tabiattaki varlığın yok olduğunu hatırlattı. Antalya’da 58 bin hektarlık alanın yandığını ifade ederken, meslek hayatında gördüğü en büyük yangın olduğunu söyledi.

BÖLGENİN YEŞERTİLMESİ İÇİN KOLLAR SIVANDI

Hava sıcaklıklarının arttığı, nemin yüzde 5’lere düştüğü, 17 gün boyunca poyrazın estiği, her şeyin yanmaya hazır olduğu bir ortamda çıkan yangının havadan ve karadan yürütülen tüm müdahalelere rağmen ancak 9’uncu gün kontrol altına alınabildiğini aktaran Dikici, yangın biter bitmez yeniden bölgenin yeşertilmesi için kolları sıvadıklarını bildirdi.

Gençleştirilen ormanların yeniden fidan dikimi için sürüldüğünün altını çizen Dikici, “Bazı bölgeler 2-3 sene önce gençleştirilmiş bir sahaydı. Burada emval alma şansımız yok. Buraları makinelerle işleyeceğiz, toprağı temizleyip, dikime hazır hale getireceğiz. Ne zaman yağmur yağdı, çimlenme koşulları oluştu, dikimlere başlayacağız. Kasım gibi başlarız diye tahmin ediyoruz.” şeklinde konuştu. 

Dikici, bazı yerleri tabiatın kendisini yenilemesi için bırakacaklarını, bazı kısımları ise tohumdan tekrar orman haline getireceklerini belirtirken ”Hem çam kozalaklarının içinde çimlenme yeteneğini kaybetmeyen hem de dışarıdan ekilen tohumlardan dikimin yapılacak” ifadelerini kullandı.

‘YENİDEN YEŞİL BİR VATAN OLACAĞIZ’

Çalışmaları şubat ayının sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyleyen Dikici, yeniden yeşil bir vatan olacağız vurgusunu yaptı. 

Yaklaşık 13-14 bin hektar alanda çalışacaklarını belirten Dikici, ”Bin 500 ile çarparsanız, 20 milyon civarında fidan dikeceğiz. Tabii yolla getirdiğimiz fidanlarda hektarda 3 bin civarında çimlenme olur. Bunları da üstüne koyduğumuzda yaklaşık 60 milyon da onu hesap edersek, Antalya’da 80-100 milyon arası yeni fidan istiyoruz, bu sahaları tekrar eski haline getirmek için. Allah’ın izniyle tabii ve suni yolla yani ekim ve dikim yoluyla getirdiklerimizle burayı 80-100 milyon fidanla eski haline getireceğiz. Şu anda ne kadar ağaç yandı, tahminimiz yanan ağaç sayısı 30-40 milyon civarında.” şeklinde konuştu.

FİDAN DİKİMİNE VATANDAŞTAN SEFERBERLİK

Türkiye’nin her yerinden fidan dikimi için teklifler geldiğini söyleyen Dikici, birkaç ay sonra bölgede gerek yanan ağaçların kesimi gerekse temizlenen yerlerin yeniden dikimi için yaklaşık 40 bin insanın var olacağını belirtti. 

Dikici, fidan dikimi için gösterilen seferberliğin kendisini mutlu ettiğini ifade ederken ”Halkımızla, devletimizle küle dönen alanları yemyeşil hale getireceğiz. Gelecek yıl fidan şeklinde görecesiniz, 4-5 yıl sonra ise fidanlar uzaktan görülür hale gelecek, 8-10 yıl sonra da buranın yandığını hatırlamayacaksınız, izlerini göremeyeceksiniz.” şeklinde konuştu.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,141TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles