Annelere Erken Emeklilik İmkanı Sağlanıyor!

Emekli olmak için gün sayan annelere müjde geldi. Sosyal güvenlik yasası anneler erken emeklilik fırsatı yaratıyor.

Annelerin erken emekli olması olanağı doğum borçlanması ile açılıyor. Sigortalı olduktan sonra doğum gerçekleştiren anneler için avantaj sağlanıyor. Doğum borçlanması imkanı çocuk sayısı başına 720 gün olarak değerlendiriliyor. En fazla 2160 gün kazanmak mümkün oluyor. 

STAJDAN SONRA BORÇLANILABİLİYOR

Normal şartlarda emeklilik hesabı yapılırken staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Ama doğum borçlanmasında farklı bir uygulama gerçekleştiriliyor. Anneler stajdan sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları borçlanabiliyor.

EVLAT EDİNEN DE EVLATLIK VERENDE BORÇLANABİLİYOR 

Evlat edinen de çocuğunu evlatlık veren de borçlanma yapabiliyor. Evlat edinme yoluyla doğum borçlanması yapılabilmesi için evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması şart olarak gösteriliyor. Doğum borçlanmasında her bir çocuk için tanınan 2 yıllık süre, çocuğun doğumundan sonra evlat edinildiği tarihe kadar doğumu yapan anne tarafından, evlat edinildikten sonra çocuğun 2 yaşına geldiği tarihe kadar ise evlat edinen kadın sigortalı tarafından kullanılabiliyor.

ENGELLİ ANNELERİNE YAŞ İMKANI SAĞLANIYOR

Ağır engelli çocuğu olan kadınlar için Ekim 2008’den bu yana uygulanan sisteme göre, çalışılan her 4 yıla 1 yıl prim ekleniyor, yaştan da 1 yıl düşülüyor. Annelerin bundan yararlanabilmeleri için çalışmaları veya isteğe bağlı sigortalı iştirakçi olmaları gerekiyor.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,135TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles