AB’den Afganistan açıklaması: Taliban’ı tanımamız söz konusu değil

AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in açıklamaları şöyle:

G-7 toplantısında birden fazla lider endişelerini dile getirdi, tahliye süreci ile ilgili. Herkes fikirlerini söyledi yakın irtibat halindeyiz. Tahliye sürecini uzatmak için, tabii ki burada ABD başkanı adına konuşmam ama nu konuyu tartıştık. 31 Ağustos sonrasında ne olursa olsun güvenli geçişin garantisi verilmelidir. Bölgedeki komşu ülkelerle irtibat halindeyiz. Şu anda Kabil’deki durumda gelecekte nasıl böyle bir garantiyi sağlayabiliriz diye güvenliği sağlamaya çalışıyoruz. Havalimanı her zaman altyapı için çok önemlidir.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise; “Göçe baktığımız zaman göçmenlerin yüzde 95’i erkek bölgede yardıma muhtaç olanlar kadın ve çocukları bu yüzden güvenli geçiş önlemleri çok önemli ki bu insanlar kaçakçıların eline düşmesin Kanada’ya İngiltere’ye ve ABD’ye minnettarım bu açıdan.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen’in açıklamaları şöyle: Bölgede en çok yardıma muhtaç olanlar kadın ve çocuklar. Şunu unutmamalıyız biz şu an bir geçiş aşamasındayız. Şunu küçümsememeliyiz. Afganistan yoksul bir ülke ve desteğe ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

AB KOMİSYONU BAŞKANI VON DER LEYEN

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “(G7) Taliban’ı siyasi olarak tanımanın söz konusu olmadığı konusunda fikir birliği içindeydik.” dedi ve insani yardımların süreceğini, kalkınma yardımlarının ise dondurulduğunu bildirdi.

Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Afganistan gündemiyle İngiltere başkanlığında video konferans yöntemiyle yapılan G7 Zirvesi sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

61252f54bf21440e1c75c2a1

Von der Leyen, “AB’nin Afgan çalışanları ve onların aileleri de dahil olmak üzere personelinin çoğunu tahliye etmiş olmasından büyük mutluluk duyuyorum.” dedi.

G7 ülkeleri olarak Afgan halkına mümkün olan en fazla düzeyde destek vermeye karar verdiklerini vurgulayan von der Leyen, 3 milyon 700 bin kadar kişinin yerinden edildiğini, bunların büyük çoğunluğunun kadınlar ve çocuklar olduğunu ifade etti.

AB Komisyonu Başkanı, insani yardımların kesin olarak siyasi tanıma konusundan ayrı tutulduğuna ve G7’nin bu konuda net olduğuna dikkati çekerek, “Taliban’ı siyasi olarak tanımanın söz konusu olmadığı konusunda fikir birliği içindeydik.” diye konuştu.

Von der Leyen, kalkınma yardımlarının ise halihazırda dondurulduğunu ve gelecekte de temel değerler ve insan haklarına bağlılık şartına bağlı olacağının altını çizdi.

Kabil’deki havalimanına adil erişim ve alanı güvence altında tutma konusu

AB Konseyi Başkanı Michel de AB vatandaşlarının, Afgan çalışanların ve ailelerinin güvenli tahliyesinin öncelikleri olduğunu belirterek, “Yeni Afgan otoritelerine, geçişlere ve havalimanına ulaşımda serbestlik tanımaları çağrısı yapıyoruz.” dedi.

Michel, Amerikan dostları ile “operasyonları tamamlamak ve tahliye hakkına sahip tüm vatandaşlar için havalimanına adil erişim sağlamak için havalimanı güvence altına alma” konusunu görüştüklerini söyledi.

“AB, ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan Afganların güvenliğini ve uygun koşullarda yaşamalarını sağlamak için üzerine düşeni yapacak. Pakistan, İran ve Orta Asya ülkeleriyle birlikte çalışacağız.” diyen Michel, Afganistan’ın kaçakçılar ve insan tacirleri için yeni bir pazar haline gelmesinin engellenmesi için çalışacaklarını ve AB’nin dış sınırlarını koruyacaklarını ifade etti.

Michel, “Yeni Afgan otoriteleriyle nasıl bir ilişki kurulacağını öngörmek için henüz çok erken. Kapsayıcı siyasi çözüm çağrısı yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,878BeğenenlerBeğen
3,131TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles